Akce
a výstavy
Historie ukrytá
pod dlažbou města
Památník
Maxe Švabinského
Rymice
lidové stavby
Zámek
Chropyně
Větrný mlýn
u Velkých Těšan

Rymice - lidové stavby

 

 

Možná jen ti nejstarší z nás si ještě pamatují, jak se dříve žilo na hanácké vesnici. V Rymicích máte jedinečnou příležitost ponořit se do atmosféry dávno zašlých časů. Prohlédnete si autentické doškové chaloupky, dozvíte se o životě a práci našich předků. Navštívit můžete i kovárnu, sedlářskou dílnu, větrný mlýn nebo expozici o větrném mlynářství na tvrzi, kterou vlastnil slavný Albrecht z Valdštejna. V odkazu "O expozici" se dozvíte  více o jednotlivých památkách a expozicích.

 

I v letošním roce organizujeme v prostředí areálu lidových staveb edukační program pro školní třídy Včelařství aneb Rojení v Rymicích.

 

Areál památek lidového stavitelství východní Hané v Rymicích u Holešova se nachází na úpatí Hostýnských hor. Vesnická stavení rekonstruovaná v sedmdesátých letech představují způsob bydlení a hospodaření v této části Moravy v posledních dvou staletích. Sedm objektů lidové architektury stojí na původním místě a dotváří charakter vesnice. Krásu minulosti potkáte v Rymicích téměř na každém kroku.

 

Všechny domy v areálu jsou postaveny tradiční technologií dřevěného srubu opatřeného hliněnou omítkou, nebo z nepálených cihel, střechy mají krytinu ze slaměných došků. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry domů vybavené tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je také dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím. Z blízkých Bořenovic byl do Rymic přenesen větrný mlýn německého typu, jehož ramena je možno nastavovat podle směru větru otáčením celého objektu na nosné konstrukci zvané beran. Rychlost otáčení lze regulovat přidáváním či odebíráním plachet, dřevěných desek zavěšovaných na ramena.
Dominantou vesnice je renesanční tvrz, ve které naleznete následující expozice:

 

  • Z historie obce - Od kamenné sekerky k železné radlici a Obrázky z dějin Rymic
  • Cestou větru - O větrných mlýnech na Moravě a ve Slezsku
  • Brázdou času - Nahlédnutí do dějin venkovského lidu na Hané

 


{C
opyright:Muzeum Kroměřížska & Jiří Novák
} 2014