Akce
a výstavy
Historie ukrytá
pod dlažbou města
Památník
Maxe Švabinského
Rymice
lidové stavby
Zámek
Chropyně
Větrný mlýn
u Velkých Těšan

Větrný mlýn u Velkých Těšan

 

 

 

 

 

Mlýn se stal národní kulturní památkou!

 

Nařízením vlády ze dne 28. května 2014 byl Větrný mlýn Velké Těšany prohlášen za národní kulturní památku. Velmi si toho vážíme a máme tedy třetí národní kulturní památku v okrese Kroměříž vedle Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži a Barokního hřbitova ve Střílkách.

 

Zveme vás nejen k prohlídce mlýna, ale připravili jsme i řadu interaktivních aktivit. Staňte se chvíli mlynářem a vyzkoušejte si vážení na decimálce, fungování fukaru anebo se můžete vyfotografovat v mlynářské čepici. Po výkladu si můžete zasoutěžit a najít součásti mlýna s "podivnými" názvy  – běhoun, hasačert, hlava draka, lub apod

 

Náš větrný mlýn je jedním ze tří zachovaných větrných mlýnů v okrese. Muzeum Kroměřížska také spravuje větrný mlýn v Rymicích.

 

Více o mlýně také na "mlynářském" webu POVĚTRNÍK.

 

Mlýn je dřevěná dvoupatrová stavba se sedlovou střechou, zavěšená na konstrukci z trámů. Základ stavby tvoří kříž, do nějž je nasazen středový vertikální sloup „otec“, podepřený čtyřmi vzpěrami. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno „sedlo“ z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. V prvním patře je moučnice se síty, na něž padá rozemleté zrno z mlýnských kamenů v druhém patře. Vrchní kámen se otáčí pomocí palečného kola, které je napojeno na větrné lopaty. Horní část mlýna, kde jsou kameny a násypka pro zrno se nazývá „zanáška“. K mlýnu patří také tzv. „šalanda“ místnost pro mlynáře a mleče. Podle požadované kvality mouky se zrno přemílalo i několikrát. Pytle se zrnem a mouka se do zanášky vynášely po schodech. K otáčení mlýnem sloužil trámec, dosahující k zemi, později se používal hever nebo žentour. Mlýn se natáčel po větru tak, aby hřídel větrných lopat stála kolmo na směr větru. Síle větru se přizpůsoboval také počet „plachet“ na lopatách.

{C
opyright:Muzeum Kroměřížska & Jiří Novák
} 2014